muscle

שריר הפרונאוס השלישי

שריר הפרונאוס הקצר שייך לקבוצת שרירי הפרונאוס מתחילה בעצם השוקית ונאחזת במפרקים המטה-תרסליים. תפקידו העיקרי הוא לייצב את הקרסול – על ידי יצירת תנועת הרחקה שמנוגדת לתנועת הקריסה-פנימה הצפויה בכף הרגל במקרה של מעידה. מבין 3 השרירים הפרינאיים, הוא היחידי שמבצע גם כפיפה גבית (Dorsi Flexion) בזמן שהשניים האחרים מבצעים כפיפה כפית.

שריר הפרונאוס הקצר

שריר הפרונאוס הקצר שייך לקבוצת שרירי הפרונאוס מתחילה בעצם השוקית ונאחזת במפרקים המטה-תרסליים. תפקידו העיקרי הוא לייצב את הקרסול.

שריר הפרונאוס הארוך

שריר הפרונאוס הארוך שייך לקבוצת שרירי הפרונאוס מתחילה בעצם השוקית ונאחזת במפרקים המטה-תרסליים. תפקידו העיקרי הוא לייצב את הקרסול.

שרירי הפרונאוס

קבוצת שרירי הפרונאוס מתחילה בעצם השוקית ונאחזת במפרקים המטה-תרסליים. קבוצה זאת אחראית על ייצוב כף הרגל ונכנסת לפעולה בעקבות אינדיקציות שמגיעות מרצועות כף הרגל אל המוח, בעיקר במצב של הליכה על משטח לא יציב. שלושת השרירים מבצעים תנועה של הרחקה בעיקר בתגובה למצב צפוי של קריסת כף הרגל החוצה בעקבות מעידה, ועל ידי כך מסייעות … המשך

פלנטאריס

שריר הפלנטאריס הוא שריר מאד קצר, שנאחז במפרק העקב באמצעות הגיד הארוך ביותר בגוף. זהו שריר דו מפרקי, שמשפיע על מפרק הברך ומפרק העקב.

פופליטאוס

שריר הפופלטיאוס מתחיל מעל מפרק הברך ונכרך מאחורי השוק עד נקודת האחז שלו בטיביה. תפקידו לייצב בזמן שהברך משוחררת ובזמן כריעה. תפקידו התנועתי הוא לסייע בפתיחת נעילת הברך על ידי כך שהוא מושך את הITB מעט קדימה. הוא מונע מהטיביה מלזוז לאחור – מייצב את מפרק הברך. זהו שריר קטן ועמוק, רלוונטי בשיקום בפציעות – … המשך

הדו-ראשי של הירך

השריר הדו-ראשי של הירך הוא אחד השרירים המרכיבים את קבוצת מיתרי הירך (Hamstrings). הראש הארוך של שריר זה הנו דו מפרקי – מתחיל בעצם ה-Ischium באגן ומסייע גם בפשיטת הירך.

שריר השוקה האחורי

פעולת כווץ בשריר שריר השוקה האחורי יכולה להחמיר מצב של נקע – מכיון שהוא מסייע בתנועת קירוב כף הרגל.

השריר הסותם החיצוני – אובטונאטור אקסטרנוס

השריר הסותם החיצוני ממוקם יחד עם השריר הסותם הפנימי בין שני שרירי התאומים בירך. הוא מכסה את ה-Obtunator Foramen הפתח בעצם האגן. זהו השריר השטחי מבין שני השרירי הסותמים בירך. בנוסף לרוטציה חיצונית, הוא מבצע יחד עם שרירי התאומים גם הרחקה אופקית בירך.

השריר הסותם הפנימי – אובטונאטור אינטרנוס

השריר הסותם הפנימי ממוקם יחד עם השריר הסותם החיצוני בין שני שרירי התאומים בירך. הוא מכסה את ה-Obtunator Foramen – הפתח בעצם האגן. זהו השריר העמוק מבין שני השרירי הסותמים בירך. בנוסף לרוטציה חיצונית, הוא מבצע יחד עם שרירי התאומים גם הרחקה אופקית בירך.

שריר התאומים העליון – גמלוס סופריור

שריר התאומים העליון שייך לשרירים המבצעים רוטציה חיצונית בירך. אין להתבלבל עם שריר הסובך – גסטרוקנמיוס, בחלקה האחורי של השוק, שבארץ מתייחסים אליו כאל "התאומים". זהו השריר העליון מבין שני שרירי התאומים בירך. בנוסף לרוטציה חיצונית, הוא מבצע יחד עם שריר התאומים התחתון והשרירים הסותמים גם הרחקה אופקית בירך.

שריר התאומים התחתון – גמלוס אינפריור

שריר התאומים התחתון שייך לשרירים המבצעים רוטציה חיצונית בירך. אין להתבלבל עם שריר הסובך – גסטרוקנמיוס, בחלקה האחורי של השוק, שבארץ מתייחסים אליו כאל "התאומים". זהו השריר התחתון מבין שני שרירי התאומים בירך. בנוסף לרוטציה חיצונית, הוא מבצע יחד עם שריר התאומים העליון והשרירים הסותמים גם הרחקה אופקית בירך.

השריר האגסי – פיריפורמיס

הפיריפורמיס הוא אחד משישה שרירים שמשמשים לסיבוב כלפי חוץ של הירך. תפקיד משמעותי בפתולוגיות. ממלא תפקיד מקביל לפקיד של הסופראספינטוס במפרק הירך. מהדק את הפמור אל הסקרום. כ-"שנתפס שריר" – זה בד"כ הפיריפורמיס. בנוסף, עצב הסיאטי יוצא מהחלק התחתון ביותר של עמוד השדרה ומעצבב את כל הרגל. כשיש התכווצות שרירית או פגיעה בפיריפורמיס – יש … המשך

שריר החייטים – סרטוריוס

שריר החייטים Sartorius – השריר הכי ארוך בגוף – מאפשר ישיבה של רגל על רגל או ישיבה מזרחית – כפי שפעם החייטים ישבו כביכול. זהו שריר דו מפרקי. מבצע כפיפה ורוטציה חיצונית. זוית היישום שלו יחסית טובה כי הוא מאד שטחי ומרוחק מהעצם. דבר זה מאפשר לו לייצר את המומנט הסיבובי הדרוש לרוטציה חיצונית. Modified … המשך

פסואס מינור

מסייע במידה מועטה ב-PPT רוב העבודה שהוא מבצע היא ייצובית – שמירת יציבה וישיבה זקופה – שומר החלק התחתון של חוליות החזה וחוליות המותן. שריר זה הוא בעל תפקיד מינורי בייצוב. מבחינת שונות אנטומית, יש אנשים שהשריר הזה לא קיים אצלם. במצב כזה אין הפרעה בתפקוד.

השריר מותח המחתלה הרחבה – טנסור פאשיה לאטה

תפקידו העיקרי של שריר Tensor Fascia Lata הוא לשמור על מתח ולתחזק את רצועת ה-Ilio-Tibial Band, שמקשרת את האגן עם עצם הטיביה ומשמשת מעין סד טבעי שתפקידו המשמעותי הוא נעילת הברך בסיום תנועת הפשיטה, ולשחרורה, בתחילת תנועת הכפיפה. תנועת ה-ITB נגרמת על ידי כווץ השרירים הרלוונטים, שהמשמעותי מביניהם ה- Tensor Fascia Lata לצורך שחרור הברך … המשך

מקרבי הירך

קבוצה של 5 שרירים שתפקידם הוא לקרב את הירך.

השריר הנוגד של הזרת

מסייע לקירוב ראש הזרת אל ראש האגודל. השריר השטחי ביותר מבין שלושת השרירים בתת בליטת כף היד (Hypothenar Emminence)

השריר המרחיק של הזרת

השריר המרחיק של הזרת הוא שריר שטחי לכופף הזרת וממוקם צדית אליו על בלוטת תת כף היד.

השריר הכופף של הזרת

השריר הכופף של הזרת מסייע בכפיפת הזרת עם השריר כופף האצבעות. הוא המדיאלי ביותר מבין שלושת השרירים הממוקמים בבליטת תת-כף היד (Hypothenar Emminence)

השריר כופף האגודל הקצר

השריר כופף האגודל הקצר הוא השריר המדיאלי ביותר מבין שלושת השרירים הממוקמים בבליטת כף היד (Thenar) הוא מסייע עם בן זוגו הארוך בכפיפת האגודל.

השריר הנוגד של האגודל

שריר המאפשר הבאת קצה האגודל אל קצה של אחת האצבעות האחרות (כמו בתנועת "חכה רגע"). שריר זה הוא הלטראלי מבין שלושת השרירים הממוקמים בבליטת כף היד (Thenar Emminence)

השריר מרחיק האגודל הקצר

השריר מרחיק האגודל הקצר הוא שריר אינטרינסי לכף היד. הוא האמצעי מבין שלושת השרירים (יחד עם השריר מנגד של האגודל והשריר המרחיק הקצר של האגודל) שמתחילים ומסתיימים בבליטת ה-Thenar של האגודל. הוא מסייע עם בן זוגו הארוך בהרחקת האגודל.

השריר פושט האגודל הקצר

השריר פושט האגודל הקצר מתחיל מעצם הרדיוס, והוא אקטרינסי, למרות שהוא מכונה "קצר". הוא מאפשר את תנועת ה-Thumbs Up.

השריר כופף האצבעות השטחי

השריר כופף האצבעות השטחי הוא שריר אקסטרינסי שממוקם שכבה מעלה השריר כופף האצבעות העמוק, ומכסה את רוב השטח שלו. הוא מתחיל מהאפיקונדיאל של ההומרוס, ומסתיים על הפרקים המדיאליים של אצבעות 2 – 5 (כלומר מכסה מעט פחות מבן הזוג העמוק יותר שלו). מכיון שהוא מתחיל בעצם הזרוע הוא נותן סיוע קל גם בכפיפת המרפק.

השריר כופף האצבעות העמוק

שריר אקסטרינסי עמוק המשמש לכפיפת פרקי האצבעות המדיאליים והדיסטליים באצבעות השניה עד החמישית. מסייע בביצוע אגרוף, וכן בכפיפת כף היד.

שריר כף-היד הארוך

שריר כף היד הארוך (Palmaris Longus) הוא שריר שטחי שנמצא בשכבה מעל כופפי הכף הרדיאלי והאולנארי ומסייע לכפיפה של כף היד. הוא ניתן לאבחון באמצעות מישוש. הוא מתחיל באפיקונדייל המדיאלי ונאחז בפרקים המטא-קרפליים בכף היד – שריר דו מפרקי

השריר כופף שורש היד הגומדי (אולנארי)

השריר כופף שורש כף היד הגומדי הוא שריר דו-מפרקי עמוק ומסייע בכפיפה כפית (Palmar Flexion). שריר זה מתחיל באותה נקודה כמו כופף שורש כף היד החישורי (רדיאלי), אבל נאחז בחלק יותר מדיאלי של מפרק שורש כף היד לאורך עצם האולנה

השריר כופף שורש היד החישורי (רדיאלי)

השריר כופף שורש כף היד החישורי הוא שריר דו-מפרקי עמוק ומסייע בכפיפה כפית (Palmar Flexion). שריר זה מתחיל באותה נקודה כמו כופף שורש כף היד הגומדי (אולנארי), אבל נאחז בחלק היותר לטרלי של כף היד לכן הוא יותר לטראלי ונמשך לאורך עצם הרדיוס

שריר הכַּפָּן – סופינאטור

הסופינאטור (השריר הַכַּפָּן – Musculus supinator) מחזיר את הראש הדיסטלי של עצם החישור (הרדיוס) שהיה מוצלב מעל האולנה בפרונציה, למצב שבו הוא מקביל אליה (סופינציה) – סיבוב כף היד כלפי מעלה.

שריר הַכַּפָּן (פרונאטור) המרובע

השריר הַכַּפָּן (פרונאטור) המרובע (Pronator Quadratis) הוא שריר שטחי,קטן בצורת מרובע. נאחז באולנה וברדיוס בחלק הדיסטלי של האמה קרוב לשורש כף היד. הוא מבצע פרונציה – מושך את עצם הרדיוס מעל האולנה.

שריר המרפק – אנקוניאוס

שריר המרפק (אנקונאוס) מחבר בין האולנה וההומרוס. זהו שריר קטן שנאחז בשני הקצוות של מפרק המרפק. הוא משמש בעיקר בייצוב דינמי של המרפק ומסייע לפשיטת המרפק.

שריר החזה הקטן פקטורליס מינור

נמצא שכבה מתחת לשריר החזה הגדול. שריר זה נאחז בזיז הקורקואיד ומסייע בהורדת השכמה יחד עם הרומבואידים במצב של תנועה מאומצת ולא טבעית במסגרת היומיום (reverse action ) בעיקר בשרשרת תנועתית סגורה – כמו בעבודה בתרגיל המקבילים. מרים צלעות כשריר עזר לנשימה לאחר מאמץ או בקשיי נשימה

השריר התת-בריחי – סבקלביוס

השריר התת-בריחי מושך את הסטרנום והצלעות אל כוון הבריח. מאפשר הרמה של הסטרנום או הורדת הכתפיים (במצב זה משפיע בעקיפין גם על מיקום השכמה). מסייע בנשימה.

שריר האינטרספינאלס

שריר זה הוא אחד מחמשת השרירים המרכיבים את קבוצת השרירים העמוקה של זוקפי הגב (Transversospinalis). הוא מחבר בין הזיז האמצעי של כל חוליה לחוליה הסמוכה אליה.

אינטראנסוורסארי

שריר האינטראנסוורסארי הוא אחד מחמשת השרירים המרכיבים את קבוצת השרירים העמוקים (Transversus Spinalis) של זוקפי הגב. הוא מחבר בין הזיזים הצדיים (transverse process) של כל שתי חוליות.

שריר הסמי ספינאליס

שריר הסמי ספינאליס הוא אחד מחמשת השרירים המרכיבים את קבוצת השרירים העמוקים (Transversus Spinalis) של זוקפי הגב והשטחי ביותר מתוכם. הוא מחולק הוא מפוצל ל-3 מקטעים – של הראש (Capitis), של הצואר (Cervicis) ושל החזה (Thoracis). הוא מחבר בין זיז הצד של החוליה לזיזי האמצע של חוליה המרוחקת בין 4 ל-6 חוליות ממנה. הוא מתחיל … המשך

מולטיפידוס של עמוד השדרה

שריר המולטיפידוס של עמוד השדרה שייך לקבוצת 5 השרירים העמוקה מבין זוקפי הגב (Transversus Spinalis). הוא נמצא שכבה אחת מעל לשריר ה-Rotator. שריר זה מחבר בין הזיים הצדיים של כל חוליה לזיזים האמצעיים של בין 2 ל – 4 חוליות מעליה או מתחתיה. שרירים אלו מחברים בין החוליות החל מעצמות הסקרום והאיליום ועד בסיסי הגולגולת. … המשך

שריר הרוטייטור של עמוד השדרה

שריר זה שייך לקבוצת 5 השרירים העמוקים של זוקפי הגב (Transversus Spinalis). הוא השריר העמוק ביותר והקרוב ביותר אל החוליות. תפקידו לייצב את מפרקי החוליות ולאפשר תנועת פשיטה רציפה וגמישה ביניהן. שרירי הרוטייטורים נמצאים בכל החוליות. הם מחברים בין הזיז הצדי (Transversus Process) של כל חוליה לזיז האמצעי (Spinus Process) של החוליה הסמוכה או זאת … המשך

המרובע של המותן

השריר המרובע של המותן שייך לשרירי הבטן העמוקים בחלק האחורי של הבטן. הוא מקרב בין הצלע הנמוכה ביותר (מס' 12) אל עצם האיליום. מסייע בכפיפה צדית. כאשר השריר מתכווץ בשני צדי הגוף מתבצעת פשיטה בחוליות. במצב הרגיל השריר הזה מסייע לקיבוע וייצוב הגוף בזמן הרמת הגפה בצעידה. חולשה בשריר זה או ליקוי בפעולתו גורם לנפילה … המשך

השריר הישר הגדול האחורי של הראש

משמש יחד עם השריר הישר הקטן האחורי של הראש לייצוב וכוונן עדין של תנועות הצואר. השריר היחידי שמאפשר סיבוב של החוליות הצואריות C1 ו – C2

סקאלינים

שריר שמחולק ל-3 – קדמי, אמצעי ואחורי (Scalene Posterior + Middle + Anterior) שרירים אלו מצויים בצדי הצואר. הם יחסית שטחיים ולכן הם ניתנים למישוש ובחינה חיצונית. השריר מחבר בין חוליות הצואר והצלעות. בפעולה חד צדדית הוא מאפשר כפיפה של הצואר לאותו צד. בפעולה דו צדדית הוא מעלה את הכתפיים ומושך אותן לאחור, מקרב ומעלה … המשך

שריר האספלנית של הראש

שריר זה מחבר בין חוליות הצואר לבסיס הגולגולת. מכיון שהוא רחב ודק, הוא מזכיר בצורתו אספלנית/תחבושת (Splenius). בהפעלה דו צדדית – זקיפת ראש בהפעלה חד צדדית – רוטציה חיצונית או כפיפה לאותו צד.

שריר האספלנית של הצואר

שריר רחב ודק יחסית ולכן מזכיר בצורתו תחבושת (Splenius). גם התחל וגם האחז של השריר נמצאים על עמוד השדרה. למרות שהוא אינו מתחבר ישירות לגולגולת אפשר להגיד שהוא מאפשר זקיפת הראש, מכיון שהוא מתחבר לחוליה C1 שקשורה במפרק סיבי ללא תנועה אל הגולגולת ולכן כווץ השריר משפיע באופן ישיר על זוית הראש. השריר מבצע פשיטה … המשך

סטרנוקלידומסטואיד

שריר זה כופף את הראש לכוון עצם הבריח. בהפעלה חד צדדית הוא יוצר רוטציה מדיאלית או כפיפה הצידה. בהפעלה דו צדדית הוא יוצר כפיפה לכוון בית החזה. שריר זה הוא שטחי וניתן למישוש ולבחינה חיצונית. הוא מחבר בין זיז המסטואיד (Mastoid Process) שעל עצם הרקה, עצם הבריח (Clavicula) ועצם בית החזה (Sternum). מאפשר הרחבה של … המשך

השריר הארוך של הצואר

שריר זה מתחיל בחוליות הצוואר ונגמר בחוליות התוראקס (חזה), ומבצע קירוב של הצואר אל בית החזה. הוא מדיאלי ופוסטריורי ל-Longus Capitis. זהו שריר עמוק ואחורי, וניתן להגיע אליו במישוש רק בהרפייה מוחלטת של כל השרירים השטחיים שמעליו.

השריר הארוך של הראש

שריר זה מבצע כפיפה של הראש אל הצוואר. הוא שריר עמוק, לא ניתן למישוש ולבחינה חיצונית.

שריר הטרפז – טרפזיוס

שריר הטרפז (Trapezius) שריר שטוח ורחב שמכסה את שטח השכמות והכתפיים. הטרפז הוא שריר שטחי שנמצא מייד מתחת לשכבת השומן שמתחת לעור במרכז העורף והחלק העליון של הגב. נקודת ההתחלה שלו היא לאורך עמוד השדרה החל מבסיס הגולגולת ועד חוליה T12. שריר זה משמש בעיקר לייצוב – הפעלת כח דחיסה.

שריר החזה הגדול – פקטורליס מייג'ור

שריר החזה הגדול הנו שריר שטחי – ממוקם מייד מתחת לשכבת השומן התת עורית בבית החזה. מאחורי השד, מעל שריר החזה הקטן – Pectoralis Minor ככל שהמסה של שריר זה גדולה, הוא עלול להגביל את טווח התנועה בכתף. מתחיל בעצם הבריח (שריר החזה העליון), הסטרנום וצלעות 1-6 (שריר החזה התחתון), ונאחז בחלק הקדמי העליון של … המשך

זוקפי הגו

הקבוצה השטחית ביותר מתוך קבוצת שרירי עמוד השדרה. מורכבת משלוש תת-עמודות: Spinalis (של עמוד השדרה) Longissimus (הארוך ביותר) Iliocostalis בין האיליום לאורך הצלעות) שרירים אלו הם חלק מחגורת התמיכה של הגב. הם תומכים את הגו מצדו האחורי ועובדים מול שרירי הבטן שנותנים את התמיכה מקדימה. הדגש בעבודה על זוקפי הגב הוא חיזוק היציבה. פיתוח מסת … המשך

שריר הסוליה – סוליאוס

שריר הסוליה נמצא בשכבה מתחת לשריר התאומים. כמו שריר הסובך, גם שריר זה נאחז בקלקנאוס, העקב – אבל הוא יותר ארוך, והגיד שלו יותר קטן. הוא נאחז באותו גיד – גיד אכילס. לפעמים מתייחסים לשני הראשים של הגסטרו והסוליאוס ביחד – ה-Triceps של הרגל (Triceps Surae). בין הסוליאוס והגסטרו יש בורסה – קרוב לאמצע השוק. … המשך

שריר השוקה הקדמי – טיביאליס אנטריור

שריר השוקה הקדמי – טיביאליס אנטריור מבצע כפיפה גבית – מתבטא בעיקר בתנועת ההליכה. בשלב הנחיתה זהו השריר שמרים את כף הרגל ומכין אותה לנחיתה על גבי העקב. בלעדיו היינו נוחתים על כף הרגל או על הכרית הקדמית של כף הרגל. במגע של כף הרגל בקרקע, משקל הגוף שואף ליצור עומס על הרגל ולמוטט אותה. … המשך

שריר הסובך – גסטרוקנמיוס

שריר הסובך Gastrocnemius – מחולק לשני ראשים שמתחילים ונאחזים באותו מקום. בישראל קוראים לו גם "התאומים", למרות שזה עשוי לבלבל עם שרירי התאומים (Gemellus) שנמצאים במפרק האגן. זהו השריר העיקרי בביצוע תנועת הכפיפה הכפית, והוא שריר שטחי שניתן לאבחנה במישוש וראייה. שריר הסובך הנו שריר יחסית קצר ועבה (אורכו רק כמחצית מאורך השוק, והראש המדיאלי … המשך

שריר העכוז הקטן – גלוטאוס מינימוס

שריר העכוז הקטן – גלוטאוס מינימוס הוא אחד משלושת שרירי העכוז (Gluteus). יחד עם שריר העכוז הבינוני Gluteus Medius שני שרירים אלו מבצעים הרחקה בייצוב בהליכה – עבודה איזומטרית – למנוע מהאגן לברוח פנימה בזמן ההליכה. שריר הגלוטאוס מינימוס ממוקם בשכבה מתחת שריר הגלוטאוס מדיוס. משמשים לייצוב כאשר אנחנו עומדים על רגל אחת ומשמשים מניעת … המשך

שריר העכוז האמצעי – גלוטאוס מדיוס

שריר העכוז האמצעי – גלוטאוס מדיוס הוא אחד משלושת שרירי העכוז (Gluteus) יחד עם שריר העכוז הבינוני Gluteus Medius שני שרירים אלו מבצעים הרחקה בייצוב בהליכה – עבודה איזומטרית – למנוע מהאגן לברוח פנימה בזמן ההליכה. שריר הגלוטאוס מדיוס ממוקם בשכבה מעל שריר הגלוטאוס מינימוס. משמשים לייצוב כאשר אנחנו עומדים על רגל אחת ומשמשים מניעת … המשך

שריר העכוז הגדול – גלוטאוס מקסימוס

שריר העכוז הגדול ביותר- גלוטאוס מקסימוס הוא אחד משלושת שרירי העכוז (Gluteus). הוא עוטף את כל החלק האחורי של האגן. בתחילת ההליכה – כשהרגל מתנתקת מהקרקע ומבצעת את הצעד עובד שריר האיליו פסואס. לגלוטאוס יש תפקיד זעיר בהליכה כי בהליכה יש רק משיכה של הרגל הקדמית קדימה. הגלוטאוס עובד בעלייה במדרגות, עליה בשיפוע, ריצה, קימה … המשך

מותן כסל – איליו פסואס

שריר המותן כסל שייך לקבוצת שרירי בטן העמוקים בקיר האחורי של הבטן. זהו שריר דו-ראשי המורכב מ- Ilacus + Psoas Major. שריר מאד עמוק – לא ניתן להבחנה במישוש הוא שריר בטן עמוק כי הוא אנטריורי לעמוד השדרה מביא את הירך קדימה לכוון עמוד השדרה ולהיפך כפיפת ירך/כפיפת גו (רכינה) – בהתאם לאיזה חלק מקובע … המשך

מקרב הירך הגדול – אדקטור מגנוס

השריר המקרב הגדול מבצע קירוב ורוטציה פנימית ביומיום תפקידו המשמעותי הוא לא רק ביצוע הקירוב, אלא בעיקר הגבלת ההרחקה. נמצא פוסטריורית למקרבים הקצר והארוך. מושך כלפי מטה את מפרק הירך אל הפמור ובכך מסייע בייצוב המפרק ומניעת פריקה. מייצב דינמי משמעותי מאד של מפרק הירך.

מקרב הירך הארוך – אדקטור לונגוס

מקרב הירך הארוך – אדקטור לונגוס מבצע קירוב וסיבוב פנימי של הירך כמו המקרב הקצר, אבל בגלל זווית היישום היותר טובה שלו, הסיוע שלו לתנועה הוא יותר משמעותי. הוא מעט יותר שטחי מהקצר. משמש בעיקר לייצוב הגו. מעגן את הירך כלפי הפוביס. מאזן את הגו על גבי הרגליים.

השריר המוארך – גראסיליס

השריר המוארך – גראסיליס הוא אחד מ-3 השרירים שמתחבר לנקודת רגל האווז בקצה הפרוקסימלי/מדיאלי של הטיביה

מקרב הירך הקצר – אדקטור ברוויס

מקרב הירך הקצר הוא אמנם קצר יחסית, אבל מאד רחב. הוא מבצע קירוב וסיבוב פנימי של הירך. בגלל שהוא יחסית רחב (השרירים רחבים יותר תורמים לעבודה איזומטרית), הוא משמש בעיקר לייצוב הגו. מעגן את הירך כלפי הפוביס. מאזן את הגו על גבי הרגליים.

שריר המסרק – פקטינאוס

שריר המסרק הנו שריר מאד קצר עם זוית יישום גבוהה. הוא מקרב, כופף, ורוטציה פנימית. ניתן למישוש בצדי איבר המין באגן. הוא יחסית שטחי. תורם משמעותית לתנועות אלו.

חצי גידי של שרירי הירך האחוריים

השריר החצי גידי הוא השריר היותר שטחי ויותר אחורי מבין שלושת השרירים המרכיבים את קבוצת מיתרי הירך האחורית (Hamstrings). הוא מורכב בסיומו לרקמת חיבור ארוכה וצרה בחלקו בתחתון (ומכך שמו). זהו שריר דו מפרקי ומסייע בפשיטת ירך וכפיפת ברך.

חצי קרומי של שרירי הירך האחורית

השריר החצי קרומי הוא השריר היותר עמוק ויותר קדמי מבין שלושת השרירים המרכיבים את קבוצת מיתרי הירך האחורית (Hamstrings). הוא מורכב ברובו מרצועת חיבור עבה שהופכת לרקמת Fascia בחלקו בתחתון (ומכך שמו). זהו שריר דו מפרקי ומסייע בפשיטת ירך וכפיפת ברך. יחד עם שריר החייטים (Sartorius) והגראסיליס (מקרב ירך) הוא אחד מ-3 השרירים שנאחזים בנקודת … המשך

מיתרי הירך – האמסטרינגס

קבוצת שרירי מיתרי הירך מכילה 3 שרירים דו מפרקיים המסייעים בפשיטת הירך וכפיפת הברך: Biceps Femoris – (שריר זה הוא דו מפרקי רק בראש הארוך שלו). השריר החצי גידי – Semitendinosus השריר החצי קרומי – Semimembranosus מעבר לתפקיד התנועתי שלו, שריר זה מוסיף יציבות למפרק הברך.

הארבעה-ראשי של הירך – קוואדריספס

השריר הארבע ראשי מכיל 4 ראשים/נקודות תחל ונקודת אחז אחת. הוא נחשב לשריר הגדול ביותר הגוף, בתחרות עם הגלוטאוס מקסימוס. ראשי השריר הם 1 Rectus Femoris – דו מפרקי ולכן הוא יכול להגיע למצב של אי ספיקה אקטיבית 3 ראשים Vastus Medialis, Vastus Intermedius, Vastus Laterali תחל – רקטוס פמוריס AIIS שלושת ראשי ה-vastii – … המשך

שריר הבטן הישר – רקטוס אבדומיניס

שריר זה מאפשר כפיפה של הגו וסיבוב האגן לאחור (PPT). הוא עוטף ומחזיק ביחד את כל האברים הפנימיים בבטן. תפקידו המרכזי הוא עצירת התנועה וייצוב בזמן הרמת עומסים. שריר זה צמוד לקיר הקדמי של חלל הבטן, עטוף בתוך רקמת בטן הישרה (Rectus Abdominal Fascia) ומחולק באמצעות גידים עבים ל- 3-5 משטחים מרובעים – "הקוביות". שריר … המשך

שריר הבטן הרוחבי

שריר זה נמצא בשכבה העמוקה ביותר מתחת לאלכסוני הפנימי. כוון הסיבים שלו הוא אופקי. מאפשר יצירת לחץ תוך בטני במטרה לייצב את עמוד השדרה – בדומה למחוך שמקיף את עמוד השדרה. שולט בעשיית צרכים, הטלת שתן (אם רוצים להגביר את הזרם), גזים, דיבור, שליטה ביציבות, הקאה, ייצוב ועצירת תנועה. מאפשר לבצע את תנועות ה- Hollow … המשך

שריר הבטן האלכסוני הפנימי (עמוק)

שריר זה ממוקם בשכבה מתחת לשריר האלכסון החיצוני. כוון הסיבים שלו הפוך לכוון סיבי השריר העליון – מהצד למטה אל האמצע למעלה. כאשר הוא מתכווץ בצד אחד יש רוטציה של הגו (כפיפה צדית) לכוון זה כאשר הוא מתכווץ בשני הצדדים הוא מאפשר כפיפת גו וסיבוב אגן לאחור שריר זה מחובר אל ה- Thoracic Lumbar Fascia

שריר הבטן האלכסוני החיצוני (שטחי)

שריר זה הוא קרוב ביותר לפני השטח מבין שרירי הבטן הצדיים. כוון שרירי השריר הוא אלכסוני מהצד למעלה כלפי האמצע ולמטה. שריר זה אינו מחובר באופן ישיר אל ה- Thoracic Lumbar Fascia תפקידו המרכזי של השריר הוא עצירת תנועה – כווץ סטטי – ייצוב. כווץ השריר בצד אחד מאפשר כפיפה ורוטציה לכוון הנגדי (כפיפות בטן … המשך

התלת-ראשי של הזרוע – טרייספס ברכיאליס

השריר התלת-ראשי של הזרוע (Triceps Brachialis) מבצע את פשיטת המרפק. יש לו שלושה ראשים. שני הקצרים מתחילים בהומרוס. כל שלושת הראשים נאחזים בעצם האמה המדיאלית – האולנה באיזור המרפק. הראש הארוך של הטרייספס הוא דו מפרקי, מתחיל בחלק התחתון הלטראלי של השכמה מתחת לשקע הגלנואיד ומסייע בפשיטת הכתף.

ברכיורדיאליס

שריר הברכיורדיאליס מחבר בין החלק הדיסטלי הקרוב למרפק של עצם הזרוע לבין החלק הדיסטלי של עצם הרדיוס. הוא מסייע בכפיפת המרפק יחד עם הדו ראשי של הזרוע והברכיאליס. במצב סופינציה הברכיורדיאליס אינו פעיל.

הדו ראשי של הזרוע – בייספס ברכיאליס

שריר זה הוא הקרוב ביותר לפני השטח מקבוצת שריר היד הקדמית. הוא בעל שני ראשים – ארוך וקצר. פעיל בזמן כיפוף הכתף בסופינציה. במצב של פרונציה הוא אינו מתכווץ כתוצאה מהפיתול שלו מעל הזרוע. שריר זה הוא דו מפרקי ומסייע גם בכפיפת כתף. הראש הארוך, המדיאלי שלו, מתחיל בבליטת מקור העורב. הראש הקצר מתחיל בגלנואיד. … המשך

ברכיאליס

הברכיאליס הוא אחד מ-3 השרירים המסייעים בכפיפת המרפק. שריר זה פעיל במצב של פרונציה באמה והוא המבצע העיקרי של התנועה במצב זה. הוא מתחיל בחלק האמצעי קדמי של עצם הזרוע (humerus) ונאחז על ה-Ulna באמה – קרוב למרפק. הוא הוא ממוקם שכבה אחת בעומק מתחת לשריר הדו-ראשי. אף על פי כן הוא ניתן לאבחנה במישוש … המשך

קוראקוברכיאליס

הקוראקוברכיאליס הוא אחד מהשרירים המניעים את הזרוע. הוא שריר קטן שמסייע בכפיפה, קירוב וקירוב אופקי של הכתף. הוא מחבר את זיז מקור העורב (Coracoid) עם החלק המדיאלי האמצעי של הזרוע.

המסור הקדמי – סרטוס אנטריור

מצמיד את השכמות אל בית החזה ומסייע בפעולת השאיפה בזמן הנשימה. שיתוק בשריר זה מגביל את תנועת השכמה. שריר זה מתחיל בצלעות ונאחז בגבול המדיאלי של השכמה. הוא מצפה את השכמה מהצד האנטריורי (הקדמי) שלה, כלומר נמצא בשכבה נפרדת בין השכמה ובין הצלעות. כמו כל השרירים הנאחזים בצלעות, הוא מסייע בנשימה על ידי כך שהוא … המשך

טרס מייג'ור

השריר העגול הגדול (Teres Major) שייך לקבוצת שרירי ה- Bicipital Groove. הוא אינו מהווה חלק ממייצבי הכתף מכיון שהוא אינו מתחבר אל ראש הזרוע (humerus), אלא אל החלק הקדמי העליון שלה. הוא מתחיל קרוב אל הקודקוד התחתון של השכמה, מעט יותר נמוך משריר הטרס מיינור, בשכבה יותר עמוקה ממנו, עובר מתחת לבית השחי, ונאחז בחלק … המשך

סבסקפולריס

שריר הסבסקפולריס הוא אחד משרירי חגורת הכתף (rotator cuffs). הוא ממוקם על החלק האנטריורי (קדמי) של השכמה, בשכבה מעל השכמה ומתחת לצלעות. הוא נאחז בחלק הקדמי של ראש ההומרוס ומסייע ברוטציה פנימית של הכתף.

טרס מינור

טרס מינור הוא אחד משרירי חגורת הכתפיים (rotator cuffs) וכמו שלושת השרירים האחרים בחגורת הכתפיים מהדק את ראש זרוע ההומרוס אל שקע ה-Glenoid Fossa במפרק ה-Gleno- Humeral (מפרק הכתף). שריר זה מחבר בין החלק הקרוב לקודקוד התחתון של השכמה (Inferior Angle) אל זרוע ההומרוס וממוקם מתחת לשריר האינפראספינטוס. בגלל גודלו, המיקום והזווית שלו, הוא מייצר … המשך

אינפראספינטוס

שריר האינפראספינטוס הוא אחד מהשריר חגורת הכתפיים ה- rotator cuffs. הוא ממוקם בחלק הפוסטריורי (אחורי) של השכמה בשקע שמתחת לקוץ השכמה (Spinus Scapulae). יחד עם שרירי ה-rotator cuff האחרים הוא מסייע בהידוק ראש הזרוע אל מכתש ה-glenoid fossa וייצוב מפרק הכתף.

סופראספינטוס

אחד משרירי חגורת הכתפיים – Rotator cuffs המהדקים את ראש הזרוע (humerus) אל מכתש ה- Glenoid Fossa במפרק הכתף. שריר זה ממוקם בחלק הפוסטריורי (אחרוי)של השכמה, מעל הקוץ השכמתי (Spinus Scapulae). הוא מסייע בתחילת התנועה של הרחקת הכתף (עד זווית של בערך 30 מעלות).

שריר החזה הגדול – פקטורליס מייגו'ר – החלק התחתון

החלק התחתון של שריר החזה העליון – השריר היותר קרוב לפני השטח מבין שרירי החזה. מכסה את שריר החזה הקטן – Pectoralis Minor. מתחיל בסטרנום וצלעות 1 עד 6. מסייע בפשיטה וקירוב כתף, מבצע קירוב אופקי יחד עם שריר החזה העליון.

שריר החזה הגדול – פקטורליס מייגו'ר – החלק העליון

החלק העליון של שריר החזה העליון – השריר היותר קרוב לפני השטח מבין שרירי החזה. מכסה את שריר החזה הקטן – Pectoralis Minor. מתחיל בעצם הבריח, מבצע תנועת קירוב אופקי יחד עם החלק התחתון של השריר ומסייע בכפיפת כתף.

דלתואיד

שריר שטחי שעוטף את מפרק הכתף ומאפשר לבצע תנועת הרחקה בכתף. מחולק ל-3 חלקים: דלתואיד אחורי (Posterior Deltoid), חלק אמצעי (Middle Deltoid) וחלק קדמי (Anterior Deltoid). החלק האחורי של הדלתואיד מסייע בקירוב, רוטציה חיצונית ופשיטת כתף והחלק הקדמי מבצע כפיפת כתף.

דלתואיד אחורי

חלק משריר הדלתואיד. השריר כולו מרחיק את הכתף. לכל אחד מחלקיו יש תפקיד תנועתי נוסף.

דלתואיד אמצעי

חלק משריר הדלתואיד. השריר כולו מרחיק את הכתף. לכל אחד מחלקיו יש תפקיד תנועתי נוסף.

דלתואיד קדמי

חלק משריר הדלתואיד. השריר כולו מרחיק את הכתף. לכל אחד מחלקיו יש תפקיד תנועתי נוסף.

רומבואידים

הרומבואידים (מעויינים) הם שני שרירים שנמצאים במרכז הגב העליון, בשכבה אחת יותר עמוקה מתחת לשריר הטרפז. הם מבצעים קירוב של השכמות. כוון הסיבים האלכסוני של השריר מאפשר ל- Rhomboid Minor (החלק העליון) לסייע גם בהרמת השכמות שריר ה- Rhomboid Major (החלק התחתון) מבצע Downward Rotation

השריר הרחב-ביותר של הגב – לטיסימוס דורסי

השריר הרחב ביותר של הגב. שריר זה מחבר את הידיים והרגליים. מניע את כל הגוף. מאפשר טיפוס ומשיכת כל משקל הגוף כלפי מעלה. נקודת האחז (insertion)  של השריר מתחת לבית השחי מאד קטנה יחסית לגדלו העצום. מומלץ לאנשים עם פריצת דיסק בגב התחתון לחזק את השריר הזה. התחל שלו מתחיל מהאיליום, ה-TLF, חוליות T6 – … המשך

טרפזיוס תחתון

בסיבוב כלפי מעלה של השכמה שריר זה עובד עם הטרפזיוס העליון בצמד כוחות – הכווץ של שני השרירים בו זמנית יוצר תנועת סיבוב כלפי מעלה של השכמה.

טרפזיוס עליון

החלק העליון של שריר הטרפזיוס. תנועת סיבוב כלפי מעלה של השכמות נוצרת כאשר שריר זה מתכווץ יחד עם הטרפזיוס התחתון. הכווץ של שני השרירים יחד (צמד כוחות) גורם לשכמה להסתובב כלפי מעלה.

תכנית אימונים

שם:תאריך:
מטרות:הערות: